Tez Nasıl Yazılır ?

Tez Nasıl Yazılır ? sorusuna geçmeden önce Tez yazımı, uzun süreli ve zahmetli bir süreçten geçmektedir. Belirli kurallar çerçevesinde şekillenerek ilerleyen tez yazım sürecinde dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar yer almaktadır.

Tez Nasıl Yazılır ? Tez yazmaya başlamadan önce Tez danışmanını seçmek konusunda doğru danışman hoca ile çalışmalarınızı sürdürmeniz gerekmektedir.

Tezinizin konusunu seçerken ilgi duyduğunuz bir konu üzerine yoğunlaşmalısınız.

Seçim yaptığınız konuyu belirli çerçevede sınırlandırmanız gerekmektedir.

Hipotezlerinizi belirli bir kuramsal temele dayandırarak araştırmalarınızı sürdürmeniz ve içeriğini geliştirmeniz gerekmektedir.

Kaynaklarınızı gerek basılı gerek görsel olarak kullanabileceğiniz kitap, dergi, makale, rapor, gazete, seminer, kongre, bildiri ve gerektiğinde internet kaynakları gibi tezinizin konusu ile ilgili tüm kaynaklardan faydalanabilmeniz gerekmektedir.

Yukarıda dikkat etmeniz gereken bu hususlar ardından hipotez(ler)iniz çerçevesinde yapmış olduğunuz literatür taraması ve not alma süreçleriniz sonunda tezinizi yazmaya başlayabilirsiniz.

önce , wpntr tarafından

İntihal Nedir ?

İntihal TDK’ya göre aşırma anlamına gelmekte olup, bir kişinin ortaya koymuş olduğu bir eserini, düşünce ya da ifadelerini diğer kişiler tarafından kaynak gösterilmeden kendilerine ait bir eser yada buluş gibi kullanması şeklinde tanımlanmaktadır. İntihal olgusu yasal bir suç olmaktadır.

Tez yazımında intihal çıkması sonucu tezin geçerliliği için intihal oranı azaltma işlemine gidilmesi gerekmektedir.

önce , wpntr tarafından

Literatür Taraması Nedir ?

Literatür taraması, araştırılan bir konuda diğer araştırmacıların ulaştığı sonuçlara ulaşılması ve değerlendirilmesi sürecidir. Bu sürecin amacı ise mevcut durumun etraflıca öğrenilmesidir.

önce , wpntr tarafından
Online Destek
1
Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba,
İzmir Tez Merkezine Hoş Geldiniz...